Czym charakteryzują się podajniki rynnowe?

24-11-2021

Każdy kocioł centralnego ogrzewania składa się z wielu współpracujących ze sobą elementów, które łącznie umożliwiają spalanie używanego paliwa i przekazywanie pozyskanej energii do krążącej w instalacji wody. Jednymi z najważniejszych części składowych każdej konstrukcji jest palnik oraz podajnik dostarczający do niego opał. Wśród różnych rozwiązań dużym zainteresowaniem cieszą się podajniki rynnowe, które dzięki swojej budowie nadają się do korzystania z różnych rodzajów paliwa stałego. Przekonajmy się, w jaki sposób funkcjonuje podajnik rynnowy i zobaczmy, jak można z niego korzystać.

Jak działa podajnik rynnowy?

Podajnik rynnowy jest połączeniem najlepszych cech palników rynnowych używanych do spalania biomasy w formie pelletu oraz podajników ślimakowych znakomicie sprawdzających się w obsłudze ekogroszku. Urządzenia tego typu przemieszczają opał opadający grawitacyjnie z zasobnika za sprawą motoreduktora napędzającego ślimak. Wraz z obrotami zwojów paliwo dostaje się coraz bliżej palnika, co pozwala na odparowanie zgromadzonej w nim wilgoci, a następnie płynne przekazanie go do komory spalania. Konstrukcja rynnowa umożliwia sprawne oddawanie ciepła oraz dobre napowietrzanie paleniska przez otwory znajdujące się w jego powierzchni. Powstający popiół jest spychany przez trafiające na palnik kolejne porcje opału, co przypomina działanie mechanizmów tłokowych i jest bardzo efektywne.

Jakie rodzaje opału można spalać, korzystając z podajnika rynnowego?

Podajniki rynnowe sprawdzają się przy korzystaniu z różnych rodzajów paliwa. Można w nich używać zarówno węgla w różnej postaci, poczynając od ekogroszku, a na miale kończąc, jak i rozmaitych form biomasy – pelletu drzewnego, słomianego oraz agropelletu z pestek lub łupin. Da się w nim spalać także owies i drobne zrębki. Zaletą podajników rynnowych jest możliwość automatyzacji użytkowania z takich rodzajów opału, a jednocześnie uzyskiwanie bardzo dobrych wyników, jeżeli chodzi o wydajność i bezawaryjność. Nadają się świetnie do modernizacji starszych kotłów.