Czym jest sprawność energetyczna kotła?

02-06-2022

Sprawność energetyczna to jedno z kryteriów wskazywanych jako bardzo istotne przy wyborze kotła centralnego ogrzewania w wielu naukowych publikacjach. Sprawność energetyczna kotła przekłada się na jego skuteczność, co ma wpływ na koszty eksploatacji urządzenia grzewczego. W naszym wpisie przyjrzymy się bliżej, czym dokładnie jest sprawność energetyczna kotła, jakie czynniki mają na nią kluczowy wpływ i dlaczego to w praktyce dość trudny do określenia parametr.

Sprawność energetyczna kotła jako parametr w teorii

Jak wspomnieliśmy we wstępie, sprawność energetyczna jest wskazywana jako ważne kryterium przy wyborze kotła C.O., ale wyłącznie w naukowych publikacjach. Przeprowadzane są różnego rodzaju eksperymentalne analizy, które określają sprawność energetyczną danego urządzenia. W uproszczeniu można powiedzieć, że sprawność energetyczna to stosunek zużytej energii pierwotnej do 1 kWh wyprodukowanej energii użytkowej. Jeszcze prostsza definicja: stosunek energii uzyskanej do energii pobranej, która nie może być większa niż 100%. W praktyce producent kotłów często nie może dokładnie określić tego parametru. Dlaczego? Zaraz wyjaśnimy.

Wpływ różnych czynników na sprawność energetyczną kotła

Nie bez powodu wspominamy o naukowych publikacjach i eksperymentalnych analizach, nazywając przy tym sprawność energetyczną kotła parametrem w teorii. Na sprawność energetyczną wpływ ma wiele czynników – to nie tylko konstrukcja kotła, rodzaj zasilania, czy stan techniczny urządzenia. W analizach konkretnych urządzeń grzewczych brane są pod wagę takie wartości jak względna strata ciepła do otoczenia, względna strata wylotowa fizyczna i chemiczna, czy względna strata w popiele lotnym, gdy chodzi o kocioł opalany paliwem stałym. Nawet najwyższej jakości kocioł nigdy nie będzie miał sprawności bliskiej 100%, a już tym bardziej, jeśli będzie zasilany paliwem kiepskiej jakości. Nie ma zatem sensu szukać kotła centralnego ogrzewania o maksymalnej sprawności. Bieżmy pod uwagę moc, klasę, zasilanie i sposób obsługi, bo to wiarygodne dane.