Czym jest stałopalność kotła?

17-03-2022

Przy wyborze kotła grzewczego bierzemy pod uwagę wiele różnych czynników. Podstawą jest oczywiście moc, która musi odpowiadać na zapotrzebowanie na ciepło budynku. Interesuje nas również stosowany typ opału, przy czym uniwersalne kotły na paliwa stałe, którym będziemy się przyglądać w naszym artykule, mogą być opalane różnymi rodzajami opałów. Ważny jest dla nas komfort użytkowania, a ten wiąże się ze stałopalnością kotła. Czym ona jest?

Czas pracy kotła bez konieczności ponownego uzupełnienia paliwa

Stałopalność kotła w podstawowym wydaniu to czas, przez jaki będzie on mógł pracować, bez konieczności ponownego uzupełniania paliwa. Jeśli na przykład mówimy o kotłach zasilanych różnego rodzaju paliwami stałymi (a nie konkretnie jednym), stałopalność będzie czasem bez konieczności dokładania opału w najkorzystniejszym wydaniu. Gdy przyglądamy się konkretnemu rozwiązaniu – uniwersalnym kotłom DRAGON-UNI, które mogą być opalane miałem węglowym, groszkiem energetycznym, węglem kamiennym, węglem brunatnym, brykietem, zrzynkami, wiórami, trocinami – według producenta stałopalność to nawet 20 godzin od rozpalenia do wygaszenia w systemie tzw. całodobowym. Zaznaczmy przy tym, że te konkretne kotły jednak nie mają atestu 5 klasy, dlatego są dostępne wyłącznie na eksport. To kwestia naszych coraz bardziej wymagających przepisów. 

Palenie w kotłach na dwa sposoby

Te konkretne kotły DRAGON, którym się przyglądamy, mogą pracować w instalacjach pompowych i grawitacyjnych, nadają się do ogrzewania budynków mieszkaniowych i nie tylko – także do pawilonów usługowych, handlowych, warsztatów itp. Palenie w tych kotłach może się odbywać na dwa sposoby. Pierwszy sposób to tzw. palenie od góry w cyklu całodobowym – spalanie miału węglowego. Spalanie odbywa się warstwowo – i wówczas stałopalność może osiągać nawet 20 godzin, jak wskazuje producent. Drugi sposób to tzw. palenie od dołu w tradycyjny sposób, węglem, drewnem itd. Wykorzystuje się tu naturalny ciąg kominowy, nie używamy prądu. Dostępna jest także wersja kotła z miarownikiem ciągu. To regulator ciągu kominowego, automatyczne urządzenie termostatyczne, które jest przeznaczone do regulacji temperatury wody w kotłach. Jest on alternatywą dla sterownika elektronicznego.