Czym są kotły retortowe?

20-08-2022

Nowoczesne urządzenia grzewcze spalające paliwa stałe to konstrukcje, które pozwalają na uzyskiwanie wysokiej efektywności energetycznej dzięki wykorzystywaniu większości kalorii znajdujących się w używanym opale. Dobre wyniki osiągają za sprawą zastosowanych w nich rozwiązań technicznych obejmujących zarówno elementy wpływające na przebieg samego procesu spalania oraz odbioru energii, jak i przekazywania pozyskanego ciepła do wody krążącej w instalacji centralnego ogrzewania czy doczyszczania spalin oraz ich wyprowadzania poza komorę spalania. Wśród najnowszych modeli dominują kotły retortowe. Przekonajmy się, jak są zbudowane i na jakiej zasadzie działają.

Budowa kotła retortowego

Kocioł retortowy to urządzenie, którego centralną częścią jest palnik odpowiedzialny za spalanie węgla w postaci ekogroszku. Na ogół używa się konstrukcji z okrągłym paleniskiem, na którego obwodzie w górnej części znajdują się specjalne szczeliny napowietrzające. Do paleniska dochodzi rurowy podajnik paliwa z umieszczonym wewnątrz ślimakiem napędzanym przez motoreduktor, którego obroty pozwalają na przesuwanie bryłek ekogroszku w stronę paleniska. Do rury dochodzi otwór, przez który opał opada grawitacyjnie z umieszczonego w górnej części zasobnika. Wokół paleniska znajduje się wymiennik ciepła, przez który przepływa woda trafiająca następnie do instalacji centralnego ogrzewania. Do palnika doprowadzane jest też powietrze z pomocą wydajnego wentylatora kontrolowanego przez sterownik kotła.

Zasada działania kotła retortowego

Najważniejszą cechą kotła retortowego jest tzw. górne spalanie. W czasie pracy płonie opał, który znajduje się w górnej części paleniska, za sprawą nadmuchu starannie dobieranej dawki powietrza. Pozwala to na maksymalizowanie osiąganej temperatury i na dokładniejsze spalanie niż byłoby to możliwe przy innej konstrukcji. Jednocześnie podnosi się temperatura opału znajdującego się niżej i przemieszczanego w stronę paleniska dzięki podajnikowi, co sprzyja odparowaniu wody i ułatwia zapłon. Plusem jest też fakt, że powstający popiół samoczynnie wypada z paleniska za sprawą wypychania przez kolejne partie dostarczanego ekogroszku.