Dlaczego warto ogrzewać dom ekogroszkiem?

31-08-2022

Zapewnienie właściwej temperatury wewnątrz budynku wymaga zastosowania odpowiedniego urządzenia grzewczego, które będzie w stanie możliwie tanio i efektywnie wytworzyć potrzebną ilość ciepła. W przypadku kotłów centralnego ogrzewania energię można otrzymywać ze spalania gazu, oleju opałowego lub paliwa stałego – drewna w różnych postaciach, a więc szczap, brykietów lub pelletu drzewnego, jak również węgla kamiennego, który dziś jest często oferowany w postaci ekogroszku. To właśnie kotły na ekogroszek stały się prawdziwym przebojem, zarówno z uwagi na wygodę użytkowania, jak i sprawność działania oraz relatywnie niski koszt eksploatacji.

Czym wyróżniają się kotły na ekogroszek?

Sprzedawane obecnie kotły na ekogroszek to urządzenia, które spełniają wszystkie wymogi dotyczące ochrony środowiska i mają certyfikat Ecodesign, potwierdzający mieszczenie się w dozwolonych przedziałach emisji tlenku węgla, pyłu, organicznych związków gazowych i tlenków azotu, a także osiągające odpowiedni poziom efektywności energetycznej. Ich cechą szczególną jest wykorzystywanie nowoczesnych palników retortowych, które za sprawą nawiewu powietrza wprost do obszaru spalania gwarantują uzyskiwanie dobrych wyników, jeżeli chodzi o wydajność. Są wygodne w obsłudze, ponieważ popiół jest usuwany w miarę spalania opału i dostarczania jego nowych porcji. Istotna jest obecność dużego zasobnika oraz automatycznie pracującego podajnika ślimakowego, co powoduje, że wizyty w kotłowni mogą być ograniczone do minimum.

Jakie są zalety ekogroszku?

Ekogroszek to sortyment węgla o uziarnieniu zawierającym się w przedziale od 5 do 25 mm, co ułatwia korzystanie z podajnika automatycznego. Gatunki oferowane w tym sortymencie mają zwykle wysoką kaloryczność. Średnio będzie to około 24 MJ/kg, a przy najlepszych produktach osiągane są nawet wartości 31 MJ/kg. Charakterystyczna jest niska zawartość siarki na poziomie poniżej 1%, a często zaledwie 0,5% oraz niewielka spiekalność, co zapobiega tworzeniu się złogów i żużla. Istotna jest też mała wilgotność wynosząca zaledwie do 10%, co sprawia, że emitowana energia nie jest marnowana na zamianę wody w parę.