Jak dobrać moc kotła grzewczego?

16-02-2022

Kocioł grzewczy to serce systemu dystrybuującego ciepło w naszym domu, dlatego do jego zakupu musimy koniecznie podejść ze szczególną starannością. Dziś prym ewidentnie wiodą kotły klasy 5, które spełniają wszystkie obowiązujące normy. Najchętniej wybieramy nowoczesne kotły na ekogroszek i pellet, bo się pod każdym względem opłaca. Główny warunek jest przy tym jeden: musimy odpowiednio dobrać moc kotła grzewczego, który zamierzamy kupić. Jak to zrobić?

Moc kotła grzewczego jako podstawowy parametr przy wyborze

Gdy decydujemy się na budowę własnego domu, zapotrzebowanie na ciepło w projekcie powinien dla nas wyliczyć inżynier z odpowiednimi uprawnieniami, z którym współpracujemy. A co jeśli zdecydujemy się na zakup gotowego domu (już bez projektu) lub zamierzamy wykonać instalację C.O. w naszym starym domu, rezygnując z pieców i innych grzewczych rozwiązań? Moc kotła grzewczego to podstawowy parametr przy wyborze. Musi odpowiadać na zapotrzebowanie na ciepło danego budynku, przy czym nie może mieć mocy ani za małej, ani za dużej. Teoretycznie możemy próbować dobrać moc kotła na własną rękę, korzystając z uproszczonych wzorów i orientacyjnych wskazówek, ile mocy będzie potrzebne do ogrzania np. 10 m2. W praktyce lepiej zdecydować się na pomoc specjalisty.

Wybór kotła grzewczego zgodnie z normami, opłacalnego w eksploatacji i wygodnego

Właściwa moc grzewcza to rzeczywiście podstawowy parametr przy wyborze kotła, przy czym nie jest to jedyne kryterium. W naszym kraju obowiązują coraz bardziej restrykcyjne przepisy, których celem jest ograniczenie emisji spalin smogowych. Nowoczesne kotły 5 klasy spełniają wszystkie obowiązujące normy, a do tego zapewniają świetną efektywność spalania opału. To zazębia się z kwestią mocy, ale nie tylko. Kocioł wysokiej klasy eksploatujemy oszczędniej niż dawne „kopciuchy”. Do tego wygodniej, bo nowoczesna instalacja C.O. z takim kotłem to cały system wspierany przez automatykę & sterowanie. Możemy sterować podajnikiem, wentylatorem, pompami będącymi częścią obiegu itd., a także kontrolować aktualny stan kotła.