Jak działają kotły na ekogroszek?

07-02-2020

Kotły na ekogroszek są to kotły z podajnikiem paliwa, które stanowią znakomitą alternatywę dla innych dostępnych na rynku pieców c.o. Kotły na ekogroszek jest to praktyczne rozwiązanie, pozwalające na ogrzanie domu nawet na kilkanaście godzin już przy pierwszym załadowaniu paliwa stałego. Są wygodne w użytkowaniu, ekologiczne  i bardzo ekonomiczne, dlatego też stają się coraz popularniejszymi rozwiązaniami grzewczymi w wielu domach jednorodzinnych, spółdzielniach mieszkaniowych itp.

Jak działają kotły na ekogroszek

Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii w kotłach retortowych, spalanie paliwa stałego, jakim jest ekogroszek jest bardzo efektywne i uzyskane w ten sposób ciepło utrzymuje się dłużej. Każdy kocioł ma wmontowany ślimakowy podajnik paliwa i zasobnik, za pomocą którego ekogroszek trafia do paleniska retortowego. Dzięki ślimakowemu kształtowi podajnika kocioł nie ulega zapchaniu. Do celów grzewczych używa się niewielkich rozmiarów pellet drewniany, który bardzo szybko ulega spaleniu. Powstały w ten sposób miał trafia dzięki działaniu wentylatora pod palnik. Od szybkości działania podajnika paliwa oraz szybkości spalania ekogroszku zależna jest wysokość temperatury oraz możliwość utrzymania jej na odpowiadającym nam poziomie. Cały proces jest regulowany przez elektryczny sterownik, który odpowiada za wysokość uzyskanej temperatury. Dostępne obecnie kotły na ekogroszek są modelami w pełni zautomatyzowanymi i wymagającymi od użytkownika minimum pracy. Praktycznie rzecz ujmując, całkowita obsługa urządzenia sprowadza się do regularne ładowania ekogroszku do podajnika i ustawienia parametrów kotła. Każdy kocioł na ekogroszek posiada elektryczny napęd. Zasilanie elektryczne w tym przypadku to podstawa działania tego modelu pieca. 

Kotły na ekogroszek jako rozwiązanie ekologiczne

Stosowany do spalania ekogroszek jest paliwem o podwyższonej jakości i kaloryczności. Stosowany do spalania ekogroszek ma niewielkie rozmiary i praktycznie nie pyli. Dlatego właśnie kotły retortowe zyskały miano ekologicznych.  W ten sposób do atmosfery nie przedostają sie ani pyły, ani  szkodliwe substancje, a zużycie paliwa niezbędnego do ogrzania lokalu jest minimalne.