Jak ekonomicznie ogrzać zakład produkcyjny?

09-01-2023

Piece grzewcze do zakładów produkcyjnych muszą ogrzać ogromne powierzchnie, przy czym temperatura na hali musi być stała, komfortowa dla pracowników i właściwa dla obsługiwanych maszyn. Kotły do zakładów produkcyjnych zwykle są dość intensywnie eksploatowane i muszą mieć odpowiednio dobraną moc. Wyzwaniem podczas sezonu grzewczego w halach produkcyjnych jest zachowanie optymalnego poziomu wilgotności i redukcja zapylenia.

Hale przemysłowe można ogrzewać w sposób konwekcyjny lub powietrzny. Ogrzewanie konwekcyjne sprawdza się w długich, ale stosunkowo niewysokich pomieszczeniach, ponieważ ciepło dystrybuowane przez grzejniki wędruje ku górze. Alternatywa jest ogrzewanie powietrzne, które gwarantuje równomierny rozkład temperatury, a nagrzewnice są w stanie efektownie wymieszać podgrzane powietrze z tym które już znajduje się w budynku. Oprócz tego stosuje się także ogrzewanie promiennikowe — gazowe i elektryczne.

Najważniejsze parametry instalacji CO w zakładzie produkcyjnym

Trudność związaną z ogrzewaniem pomieszczeń przemysłowych stanowi częste otwieranie i zamykanie bram, konieczne przy załadunku i rozładunku towarów. Każde otwarcie bramy to strata ciepła, a zatem kotły grzewcze muszą pracować z najwyższą mocą. Wyzwanie stanowi także konieczność szybkiego podwyższania i obniżania temperatury, dlatego lepiej sprawdzają się systemy o małej bezwładności, którymi łatwiej jest sterować. Ogrzewanie musi szybko reagować na nagłe zmiany temperatury związane z częstym i intensywnym wietrzeniem hali.

Przy projektowaniu ogrzewania hal produkcyjnych trzeba wziąć pod uwagę ruch powietrza, ilość urządzeń emitujących ciepło oraz wymagane w określonych procesach technologicznych warunki temperaturowe. Często konieczne jest wydzielenie stref pracy maszyn od strefy pracy biurowej, w których muszą panować odmienne warunki.