Jak prawidłowo eksploatować kocioł c.o.?

16-09-2022

Każdy budynek mieszkalny i użytkowy wzniesiony w naszym klimacie wymaga zainstalowania odpowiedniego źródła ciepła. W większości przypadków do dostarczania energii wykorzystywany jest kocioł centralnego ogrzewania wraz z rozmieszczonymi w poszczególnych pomieszczeniach grzejnikami. Takie rozwiązanie będzie nie tylko komfortowe, ale także efektywne, jeśli chodzi o koszty użytkowania. Trzeba jednak pamiętać o tym, że urządzenie grzewcze musi być właściwie eksploatowane. Przekonajmy się, co ma tu największe znaczenie.

Podłączenie i uruchomienie kotła

Popularne źródła ciepła to od lat kotły przystosowane do spalania ekogroszku albo pelletu drzewnego. Są one w stanie pracować wydajnie przy niewielkiej aktywności ze strony użytkownika. Dla zachowania sprawności przez długie lata, powinien on jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Dotyczą one zarówno montażu urządzenia, jak i jego późniejszej obsługi oraz serwisowania. Jeżeli chodzi o podłączenie kotła, to wielu producentów wymaga nie tylko odpowiedniego wyposażenia instalacji m.in. w postaci naczynia wzbiorczego, ale także podłączenia kotła do czopucha o określonej średnicy, a także dopasowanego do rodzaju spalanego opału wkładu kominowego. 

Co będzie się liczyło przy użytkowaniu kotła?

Podczas eksploatacji kotła centralnego ogrzewania nie można zapominać o konieczności stosowania opału o parametrach odpowiadających wymogom podanym przez producenta. Jest to ważne, ponieważ urządzenia są badane pod względem spełniania obowiązujące norm emisji przy określonym rodzaju paliwa. Wszelkie odstępstwa w przypadku osób korzystających z dopłat w programie Czyste Powietrze, mogą oznaczać konieczność zwrotu pozyskanych środków. Ważne będzie także przestrzeganie zaleceń co do bieżącej obsługi np. okresowego wybierania popiołu. Istotne będzie ponadto regularne serwisowanie kotła i wykonywanie przewidzianych przeglądów. Będzie to istotne nie tylko z punktu widzenia uprawnień gwarancyjnych, ale także okaże się niezbędne dla zachowania odpowiedniej wydajności pracy i zapobiegania ewentualnym usterkom.