Jak uzyskać dofinansowanie do kotła?

08-10-2020

Zmiana starego kotła na węgiel lub drewno to dla mieszkańców niektórych województw konieczność. W przeważającej części kraju jeszcze nie wprowadzono zakazu ogrzewania domów i mieszkań piecami starszej generacji, jednak musimy liczyć się z tym, że mogą się one pojawić. Bezklasowe kotły grzewcze to jedna z przyczyn pojawiającego się w każdym sezonie grzewczym smogu, który truje i zabija. Wyjaśniamy, kto może uzyskać dofinansowanie do wymiany kotła i w jaki sposób się o nie starać.

 

Co trzeba wiedzieć o dofinansowaniu do kotła w 2020 roku?

Wsparcie finansowe dla osób chcących wymienić stary kocioł węglowy na nowoczesny, ekologiczny kocioł grzewczy klasy 5, oferują samorządy i administracja rządowa. To od konkretnego programu oraz przeznaczonej na jego realizację kwoty zależy wysokość wsparcia, jakie możemy otrzymać, rezygnując z zanieczyszczającego środowisko naturalne sposobu ogrzewania domu lub mieszkania.

Choć regulacje prawne są w większości przypadków spójne, to nie każdy projekt zapewnia dopłatę w porównywalnej kwocie, która zwykle uwzględnia zwrot od 40% do nawet 100% wartości inwestycji. Dopłaty w przypadku samorządów miejskich i gminnych często się różnią, zapewniając wsparcie adekwatne do posiadanego budżetu.

Ważne: nie zawsze dofinansowanie obejmuje wszystkie kotły grzewcze, które uważane są za mniej szkodliwe dla środowiska naturalnego.

 

Kto może ubiegać się o dofinansowanie na wymianę kotła?

W zależności od programu, z którego chcemy skorzystać, o dofinansowanie mogą wystąpić:

  • właściciele oraz współwłaściciele domów jednorodzinnych,
  • właściciele i współwłaściciele lokali mieszkalnych,
  • wspólnoty mieszkaniowe,
  • osoby wynajmujące mieszkania komunalne.

 

Co trzeba zrobić, by uzyskać dofinansowanie?

W celu uzyskania dofinansowania trzeba przede wszystkim spełnić określone warunki. Informacje odnośnie do wysokości dofinansowania, rodzajów kotłów, jakie ono obejmuje oraz warunków programu można uzyskać w Urzędzie Miasta lub Urzędzie Gminy właściwym dla naszego miejsca zamieszkania. Tam również możemy pobrać i złożyć wniosek o dofinansowanie i jeżeli zostanie on pozytywnie rozpatrzony, podpisać umowę. W celu złożenia wniosku niezbędne jest dołączenie do wniosku m.in. tytułu własności domu lub mieszkania oraz kosztorysu, który uwzględnia koszt demontażu starego pieca, modernizacji instalacji centralnego ogrzewania i montażu nowego kotła. Aby otrzymać dofinansowanie, musimy wymienić kocioł grzewczy, zachowując wszystkie związane z inwestycją faktury VAT oraz rachunki, na których podstawie odbierzemy przyznane nam dofinansowanie.