Jak wybrać piec na paliwo stałe?

12-01-2022

Gdy czeka nas wybór źródła ciepła do domu lub innego budynku w miejscu, gdzie nie ma możliwości podłączenia do miejskiej sieci cieplnej, mamy dwa podstawowe rozwiązania. Wiele osób używa zamiennie nazwy pieca i kotła, bo jeszcze jakiś czas temu kotły kojarzyły nam się raczej głównie z przemysłem. Piece odpowiadają za ogrzewanie miejscowe, a kotły to serca całych systemów grzewczych, które przekazują ciepło poprzez instalację w całym budynku.

Dlaczego piszemy o piecach, skoro dystrybuujemy kotły?

Rozwińmy nieco nasz wstęp. Jak już wspomnieliśmy, palenisko pieca to źródło ogrzewania w pomieszczeniu, w którym się znajduje. Załóżmy, że mamy piec kominkowy w salonie domu – część generowanego ciepła rozproszy się nieco po pozostałych pomieszczeniach, jednak zimą to za mało.

Kocioł dystrybuuje ciepło równomiernie poprzez instalację rozłożoną do wszystkich pomieszczeń, które zamierzamy ogrzewać. Czynnik grzewczy w takiej instalacji to woda. Dochodzi zatem do tego opcja dystrybucji ciepłej wody użytkowej. Zakup kotła brzmi sensowniej, niż zakup pieca, prawda?

Nowoczesny kocioł z podajnikiem. Opcja ubiegania się o dofinansowania

Jak wybrać piec na paliwo stałe? - Naszym zdaniem jedna z najlepszych opcji to wybór kotła, który spełnia wszelkie wymagania klasy 5 granicznych wartości emisji zanieczyszczeń według obowiązujących norm. Kotły 5 klasy to możliwość ubiegania się o dofinansowanie, podobnie jak kotły EcoDesign.

Jeśli chodzi o sam komfort użytkowania, w nowoczesnych kotłach możemy liczyć na automatykę. Obsługa kotła to jedynie załadunek opału i okresowe usuwanie popiołu.

Nie bez powodu na topie są dziś kotły z podajnikiem na ekogroszek, które dostępne są w wersjach o różnej mocy, z regulatorami pracy, procesu spalania, temperatury itd. Inna korzystna opcja to kotły na pellet drzewny. To kotły ekologiczne, generujące niski poziom gazów i pyłów, pozwalające na oszczędność paliwa, charakteryzujące się długą żywotnością. Brzmi przekonująco? - Zapraszamy do kontaktu, pomożemy z doborem mocy i wyborem najlepszego rozwiązania do konkretnego budynku.