Jaki piec sprawdzi się w małej kotłowni?

16-12-2022

Piec do małej kotłowni powinien przede wszystkim cechować się kompaktowymi rozmiarami. W ostatnich latach coraz częściej wybierane są piece z podajnikiem, które wbrew pozorom doskonale sprawdzają się w małych kotłowniach. Standardowy zasobnik na opał pomieści zapas paliwa na kilka dni, co pozwala zredukować częstotliwość wizyt w kotłowni do niezbędnego minimum i zaoszczędzić miejsce na przechowywanie opału. Dzięki podajnikowi możliwe jest magazynowanie opału poza kotłownią.

Kupując piec do małej kotłowni, warto zwrócić uwagę czy łatwo będzie go utrzymać w czystości i czy możliwe będzie zapewnienie wszystkich dojść niezbędnych do codziennej obsługi oraz przeprowadzania cyklicznych prac serwisowych. Warto wybrać piec o jak najmniejszych rozmiarach, ale z jak największym popielnikiem, tak aby nie trzeba było często go opróżniać. Przy urządzaniu małej kotłowni trzeba uwzględnić także miejsce na zasobnik na ciepłą wodę użytkową.

Zalety kotłów z podajnikiem

Nowoczesne piece na paliwo stałe charakteryzują się wysokim komfortem użytkowania – praca kotła jest regulowana za pomocą sterowników, a nad procesem spalania czuwa zaawansowana automatyka. Rola użytkownika zostaje ograniczona do uzupełniania paliwa w zasobniku i usuwania nadmiaru popiołu. Kotły z podajnikiem zużywają dokładnie tyle paliwa, ile w danym momencie jest potrzebne do osiągnięcia zaprogramowanej temperatury – opał jest precyzyjnie dawkowany, co pozostaje nie bez znaczenia dla kosztów eksploatacji.

Właściciele małych kotłowni mają do wyboru kotły na pellet i ekogroszek. Nieco mniejsze są kotły na pellet, które idealnie sprawdzą się na niewielkich powierzchniach. Urządzając kotłownie, warto pamiętać o wymaganych odległościach od ścian – do pieca musi być dogodny dostęp.