Jakie wymagania muszą spełniać kotły na paliwo stałe?

27-10-2021

Ilość rozwiązań przeznaczonych do ogrzewania budynków stale się zwiększa, nie ma to jednak większego wpływu na popularność sprawdzonych i przystępnych cenowo kotłów na paliwa stałe, które wciąż należą do najczęściej wybieranych. Wynika to nie tylko z ich znakomitych parametrów grzewczych, ale również łatwej dostępności używanego paliwa i niewygórowanych kosztów jego zakupu. Duże znaczenie ma także spełnianie przez nie wyśrubowanych wymagań, jeśli chodzi o dopuszczalny poziom zanieczyszczeń czy wygodę obsługi. Przyjrzyjmy się bliżej nowoczesnym kotłom na paliwa stałe.

Kotły na paliwa stałe – energooszczędne i przyjazne dla użytkownika

Wytwarzane dziś kotły na paliwa stałe wyróżniają się swoimi dobrymi parametrami użytkowymi, a także komfortem obsługi. Za dostarczanie opału do komory spalania odpowiadają zautomatyzowane podajniki, pobierające paliwo z dużych zasobników, co znacznie ogranicza ilość koniecznych wizyt w kotłowni. Na dobór optymalnych ustawień pozwalają sterowniki, które współpracują z czujnikami pogodowymi, a nawet dają możliwość zdalnego kontrolowania ustawień.

EcoDesign – najwyższe standardy ekologiczne

Wszystkie kotły grzewcze na paliwa stałe muszą spełnić wymogi EcoDesign. Wiąże się to zarówno z wysoką efektywnością energetyczną, jak i niskimi emisjami. Urządzenia oznaczone znakiem EcoDesign mogą wytwarzać co najwyżej 40 mg/m3 pyłów zawieszonych. Maksymalna ilość wytwarzanego podczas spalania tlenku węgla to nie więcej niż 500 mg/m3. Zawartość OGC, czyli gazowych zanieczyszczeń organicznych powinna się utrzymywać poniżej poziomu 20 mg/m3. Warto pamiętać, że parametry te muszą być zachowane przy pracy z pełną mocą grzewczą oraz obciążeniu wynoszącym 30% mocy nominalnej. Jeżeli chodzi o emisję tlenków azotu, to ich dopuszczalny pułap jest uzależniony od rodzaju spalanego paliwa. Przy kotłach zasilanych ekogroszkiem będzie to 350 mg/m3 a dla urządzeń przystosowanych do spalania biomasy, a więc pelletu drzewnego albo różnych typów agropelletu np. ze słomy, pestek lub łupin – 200 mg/m3.