O czym mówi nam klasa kotła?

14-01-2020

Kotły centralnego ogrzewania stanowią podstawę systemu grzewczego w każdym domu. Piece są różnego typu i różnych klas – mniejsze, większe, na pellet lub ekogroszek. Co dana klasa mówi o danym piecu?

 

Prawna dbałość o środowisko


Klasy kotłów 1.,2.,3. pojawiły się w 2002 roku, jednak nie przywiązywano do nich zbyt dużej wagi. Norma ta została zaktualizowana w 2012 roku, kiedy to usunęła klasy 1. i 2., dodając na ich miejsce klasy 4. i 5. Klasa kotła mówi o jego jakości, wydajności i ilości emisji CO2 – im jest wyższa, tym lepszy gatunkowo jest piec.

Klasa 3. była najniższa. Jej wymogi najczęściej spełniały piece z zabrzańskim Certyfikatem Bezpieczeństwa Ekologicznego, który nie jest już miarodajny.  Klasa 4., średnia, to często kotły zasypowe dolnego spalania oraz kotły podajnikowe na węgiel. Zaś klasa 5. to najbardziej ekologiczna grupa kotłów, jedyna aktualnie dozwolona w sprzedaży. Kotły 5 klasy emitują ponad 90% mniej zanieczyszczeń niż kotły klasy 3.

W 2019 roku weszło w Polsce w życie rozporządzenie, w którym zakazano sprzedaży pieców o klasie niższej niż 5. Nie spełniały one bowiem restrykcyjnych wymogów środowiskowych – ich emisja CO2 do środowiska była zbyt duża i nie mieściła się w zaktualizowanej normie PN-EN 303-5:2012. Po tej dacie w sprzedaży dostępne są jedynie kotły ekologiczne.

 

Ekologiczne piece centralnego ogrzewania


Kotły grzewcze 5 klasy to wysoka jakość oraz sprawność systemu grzewczego. Zużywają one mniej paliwa niż kotły klasy 3. czy 4. i dłużej utrzymują wytworzone ciepło. Te piece dają możliwość elektrycznego sterowania całym systemem, dzięki czemu w prosty i przystępny sposób możemy otrzymać ulubioną temperaturę w całym domu. Posiadają także podajniki zdolne pomieścić opał nawet na 4 dni, który automatycznie dorzucany jest do pieca. To pozwala na zaoszczędzenie energii i czasu, potrzebnych do opieki nad systemem grzewczym.

Piece centralnego ogrzewania 5 klasy to wysoka dbałość o środowisko. Kotły te zużywają paliwo w postaci pelletu, słomy lub ekogroszku, które są odnawialnymi i bezpiecznymi odmianami paliwa opałowego. Inwestycja w ten typ kotła to oszczędność, wygoda oraz zdrowe powietrze.