W przypadku nowoczesnych instalacji grzewczych w kotłach grzewczych centralną częścią niejako dowodzącą całą instalacją są sterowniki. Automatyka do kotłów grzewczych to temat zyskujący coraz większą popularność. Zastanawia was dlaczego? Chociażby dlatego, że pozwala zwiększyć komfort życia w sezonie grzewczym w budynkach, nienależących do miejskiej sieci C.O. W budynkach tych instalacja grzewcza w podstawowym wydaniu, wymaga obsługi manualnej, niekiedy 2- 3 razy w ciągu doby. I tu z pomocą przychodzą sterowniki do kotłów grzewczych. Dziś postaramy się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego mózgiem kotła C.O. są sterowniki do kotłów?
Obecnie coraz więcej kotłów grzewczych dysponuje wbudowanymi fabrycznie sterownikami. W pozostałych modelach istnieje możliwość dokupienia ich osobno. W zależności od rodzajów kotła mamy:
Sterowniki do kotłów są obsługiwane w różny sposób. Część z nich jest sterowana przez internet, część sterowników działa bezprzewodowo, a jeszcze inna przewodowo lub pogodowo. Bez względu na rodzaj sterownika ma on za zadanie zarządzać wytwarzanym w kotle ciepłem, odpowiednio rozprowadzając po systemie grzewczym. Pozwala to nie tylko zaoszczędzić na paliwie, ale także dbają o stały rozkład temperatury w pokojach (współpracują z termostatami).
Sterowniki umożliwiają zarządzanie zarówno kotłem, jak i pracą pompy C.O., wentylatorem czy też wspomnianymi termostatami. Dokładniej przyglądając się funkcjom sterowników C.O., spełniają takie funkcje jak:
Najnowszej generacji sterowniki do kotów umożliwiają ponadto:
Jak widać, zastosowanie sterowników w kotłach grzewczych, pozwala niemal całkowicie odciążyć użytkowników od ciągłego kontrolowania pracy kotła, ale co najważniejsze sprawia, że koszty ogrzewania w ujęciu rocznym mogą być dzięki nim niższe nawet o kilkanaście procent.