Zasady serwisowania kotłów CO

02-03-2021

Kotły CO są powszechnie używanymi urządzeniami grzewczymi w wielu domach oraz innych obiektach. Zapewniają one dobry komfort cieplny oraz są proste w użyciu. By jednak kotły grzewcze właściwie spełniały swoje zadanie, muszą być regularnie serwisowane oraz poddawane przeglądom, które umożliwią wydłużenie ich żywotności oraz naprawę jakichkolwiek usterek. Co warto więc wiedzieć o serwisowaniu kotłów CO oraz zasadach z tym związanych?

Przegląd techniczny oraz serwis

Kotły CO są urządzeniami wykorzystywanymi w wielu domach. By jednak działały dobrze i nie stanowiły zagrożenia dla mieszkańców lub użytkowników budynku, muszą one być regularnie kontrolowane oraz serwisowane. Same czynności kontrolne nie są bowiem wystarczające i główną rolę odgrywa jednak serwis, który obejmuje między innymi czyszczenie urządzenia z osadów oraz innych zabrudzeń. Podczas serwisu specjalista nie tylko dokonuje przeglądu całego urządzenia, ale także wymienia niezbędne podzespoły, takie jak na przykład dyszę olejową.  

Częstotliwość serwisowania kotła

Częstotliwość prac serwisowych nie jest jednolita dla wszystkich urządzeń. W tym przypadku należy stosować się do zaleceń producenta. Jednak większe znaczenie mają obowiązujące przepisy prawa budowlanego. Mówią one, że właściciel kotła CO zobowiązany jest do wykonania corocznego przeglądu urządzenia. Zalecamy, by usługę serwisową przeprowadzać poza sezonem grzewczym, a najlepiej przed jego rozpoczęciem, w miesiącach letnich. Dzięki temu unikniemy długiego czasu oczekiwania na serwisanta oraz będziemy mieć pewność, że urządzenie będzie gotowe na nadejście zimy. 

Dokładna kontrola to podstawa

Urządzenie grzewcze powinno być serwisowane wyłącznie przez uprawnionego do tego specjalistę. By mieć pewność, że przegląd został przeprowadzony prawidłowo, powinniśmy inwestować w usługi fachowca pracującego w autoryzowanym serwisie. Dzięki regularnym przeglądom kotła unikniemy poważnych awarii oraz zaoszczędzimy pieniądze. Zaniedbanie zlecania regularnych przeglądów, może doprowadzić do poważnej usterki, która będzie dużo bardziej kosztowna, niż systematyczne odwiedziny serwisanta.